X
+
13
Nisan
TBMM DOSTLUK GRUBU BAŞKANI MILLETVEKILLERI ÇASGEM’DE
16:03

TBMM Dostluk Grupları Başkanı Milletvekillerine 12 Nisan 2018 tarihinde ÇASGEM’de yapılan toplantı ile Merkezimizin medeniyet coğrafyamızda çalışma  hayatına yönelik eğitim ve tecrübe paylaşımı faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Toplantıya İzmir milletvekili ve Afganistan Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin KOCABIYIK, Edirne milletvekili ve Bosna Hersek Dostluk Grubu Başkanı Rafet SEZEN, Manisa milletvekili ve Hırvatistan Dostluk Grubu Başkanı İsmail BİLEN, Konya milletvekili ve Karadağ Dostluk Grubu Başkanı Hüsnüye ERDOĞAN, Gaziantep milletvekili ve Moğolistan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Şanlıurfa milletvekili ve Sudan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet AKYÜREK ve Çorum milletvekili ve Slovenya Dostluk Grubu Başkanı Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT katıldılar.

 

ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK Kurumumuzun Sudan ve Özbekistan Çalışma ve İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlıkları ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiği ziyaretler ve düzenlediği eğitimler hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde planlanan uluslararası faaliyetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 

ÇASGEM’in mütevazı imkânlarla gerçekleştirdiği ve Medeniyet Coğrafyamıza yöneldiği bu faaliyetlerin, hedef ülkelerde gördüğü büyük ilgi ve taraflarda yarattığı memnuniyet toplantının gündemindeydi. Milletvekilleri, bu gibi faaliyetlerin Türkiye ve dost ülkelerle olan ilişkilerin derinleştirilmesine yaptığı katkıları önemsediklerini ve sahada ciddi bir boşluğun olduğunu ifade ettiler. Türkiye’nin dostluk gruplarındaki muhatap ülkelerle çalışma ilişkileri özelindeki eğitim, araştırma, yayın ve danışmanlık programlarının hızlandırması gerektiğini vurguladılar. TBMM Parlamentolararası Dostluk Grupları ile ÇASGEM’in iletişim halinde olmasının önemine dikkat çektiler. Bu amaçla Merkezimiz ve faaliyet konularımız ile ilgili teknik bilgi de alan milletvekillerimiz hedef ülkelerde çalışma ilişkileri bağlamındaki mevcut ve planlanan projelerimize desteklerini esirgemeyeceklerini ifade ettiler.

+
13
Nisan
ÇASGEM MEDENİYET COĞRAFYAMIZDA
16:03

ÇASGEM bünyesinde yürütülen ETAP Projesinin ilk faaliyeti, Sudan’ın başkenti Hartum’da 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Merkez Başkanı Abdurrahim Şenocak’ın başkanlık ettiği heyette, uzmanlarımız Handan Akarsu ve Metin Cudi Yardımcı eğitici olarak görev aldılar. Hartum Polis Evi’nde gerçekleştirilen Eğitim Döngüsü seminerine seksen kadar Sudanlı yetkili katılarak sekiz saat eğitim aldı. Kadın idarecilerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Sn. Şenocak bir açılış konuşması yaparak, katılımcılara Merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Türkiye-Sudan ilişkilerinin geldiği noktanın çalışma ilişkileri alanında da geliştirileceğini ifade etti. Şenocak, basının da izlediği programda, Sudan resmî haber ajansı SUNA’ya demeç verdi.

 

Hartum’daki etkinlikler, başta Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Ivaz İcaz, Bakanlar Kurulundan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Tarık Süleyman ve İnsan Kaynakları Bakanı Sn. Tahir Bahruddin olmak üzere Sudan Hükümeti’nin üst düzey yöneticileri, bürokratları ve kurumlarının ziyareti ile devam etti. Yetkililer, istişare toplantılarında iki ülke kurumlarının bilgi ve tecrübe aktarımına yönelik faaliyetlerinin artırılmasını vurguladılar. Sudanlı yetkililer, heyete ve faaliyetlere yakın ilgi gösterdiler.

 

Sudandaki temaslar ve eğitim programı ile hızlanan faaliyetlerin Merkezin uluslararasılık misyonuna katkı sağlaması planlanıyor. 

+
26
Şubat
ÖZBEKISTAN ÇALIŞMA BAKANLIĞI HEYETI ÇASGEM’DE AĞIRLANDI
17:12

19-24 Şubat 2018 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ortak çalışmasıyla Özbekistan Çalışma Bakanlığı’nın 11 üst düzey yöneticisine “İstihdam Artırıcı Politikalar” ve “İş Sağlığı ve Güvenliği” konularında eğitimler verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimler kapsamında iki ülke arasında karşılaştırmalar yapılarak dünyadaki mevcut uygulamalar tartışıldı. İyi uygulama örneklerinin yerinde gözlenebilmesi için konuyla ilgili kuruluşlara teknik geziler düzenlendi.

İki kardeş ülkenin olası işbirlikleri konusunda istişareler yapılarak bu toplantıların daha sık gerçekleştirilmesine ve daha sık işbirliklerinin kurulmasına karar verildi.

+
26
Şubat
AFGANISTAN BÜYÜKELÇISI ÇASGEM’I ZIYARET ETTI
17:13

23 Şubat 2018 tarihinde Afganistan Büyükelçisi Abdul Rahim Sayed Jan ve beraberindeki heyet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyaret esnasında gerçekleştirilen toplantıda Afganistan’daki çalışma hayatının mevcut durumu ve olası ihtiyaçlar üzerinde konuşuldu. Özellikle çalışma hayatında yararlı olabilecek eğitimler ve araştırmalar konusunda ÇASGEM ile Afganistan Çalışma Bakanlığı’nın yapabilecekleri işbirlikleri istişare edildi.

İki heyetin birlikte yediği yemekle birlikte ziyaret sonlandırıldı.

+
23
Ocak
ILO İLE ÇASGEM ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
17:14

19 Ocak 2018 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) arasında ILO Türkiye Direktörü Numan ÖZCAN ve ÇASGEM Başkanı Abdürrahim ŞENOCAK’ın katılımıyla yapılan toplantıda protokol imzalandı.

 

Protokol kapsamında Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere meslek edindirmeyi hedefleyen ILO, gerçekleştireceği projeyle mültecilerin kayıtlı olarak çalıştırılması ve işverenlerin işgücü talebinin de karşılanmasını sağlayacaktır.

ILO’nun bu projesinin iki ayağında yer alan ÇASGEM, Türkiye’de göç yönetimi konusunda aktif olarak çalışan kurumlar, kuruluşlar ve STK’lara, göç idaresine yönelik eğitim verecektir. Söz konusu eğitim programına  göç konusunda uygulanacak politikaları belirleyen kamu kurumlarında ve ilgili sivil toplum kuruluşlarında çalışan uzman personelin  katılması planlanmıştır.

ÇASGEM’in faaliyet gösterdiği diğer ayak ise doğrudan Suriyeli mültecilere eğitim verilmesine ilişkindir. Mültecilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yanı sıra Türk kültürüne ve toplumsal yapıya uyum sağlamalarına yönelik eğitimler de verilecektir.

Gerçekleştirilen toplantı imzalanan protokolün hayırlı olması temennisiyle sona erdi.

+
27
Şubat
ÇASGEM ILE BAŞBAKANLIK ARASINDA EĞITIM VE IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZALANDI
11:11

20 Aralık 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Başbakanlık arasında Eğitim ve İşbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Başbakanlık Merkez personeline iş sağlığı ve güvenliği ile ilk yardım konularında eğitim verilecektir. 2018 yılında başlaması hedeflenen eğitimlerin bir bölümü ÇASGEM uzaktan eğitim içeriği ve altyapısı kullanılarak verilecektir. Eğitimlerin diğer bölümü ise Merkez Uzmanları tarafından verilecektir.

+
01
Şubat
YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.
17:54
ÇASGEM&İSGGM işbirliği ile 12 Aralık 2017 tarihinde ÇASGEM’de 'Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi Çalıştayı” düzenlemiştir.
+
08
Kasım
ÇASGEM 23 ÜLKEDEN KATILIMCILARA TÜRKIYE’ DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI UYGULAMALARI KONULU SEMINER GERÇEKLEŞTIRDI.
16:08

Memur-Sen öncülüğünde 40 gündür TODAİE’ de eğitim gören 23 ülkeden sendikalara “Türkiye’ de İSG Uygulamaları” semineri verildi. Seminerde Türkiye’ de İSG Uygulamalarının yanı sıra İSG Kültürünün oluşturulması, İSG Sistemi ve Türkiye İşgücü Piyasası konuşuldu. 23 farklı ülkeden gelen sendikacılar kendi ülkesindeki uygulamaları paylaştılar. Böylece ÇASGEM Asya, Afrika, Amerika ve Avrupa kıtalarından temsilciler ile görüşerek kurulacak işbirlikleri için ilk adımı attı.

+
06
Ekim
ANKARA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI İTFAIYE DAIRESI BAŞKANLIĞI ILE TOPLANTI GERÇEKLEŞTIRILDI
16:08

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile gerçekleştirilen toplantıda "Türkiye'deki yangın güvenliği eğitimleri konusunda eksiklikler ve ihtiyaçlar" ele alındı. ÇASGEM ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı işbirliği ile bu alanda eğitim düzenlenmesi için çalışmalara başlandı. Toplantıya ÇASGEM Başkan Yardımcısı Kenan YAVUZ, İtfaiye Akademisi Şube Müdürü Yasin ÖZEN, Akademi Amiri Zafer YÜCE, Eğitim Amirleri Ersin YAŞASINOĞLU, Yasin Tahir KARACA ile ÇSG Eğitim Uzmanları Burak AYAN ve Seval EROĞLU katıldı

Bu web sayfasının bütün yazılım ve tasarım hakları saklıdır.