ÇASGEM Başkanından Öz İplik-İş Sendikasına Ziyaret

Başkanımız Abdurrahim ŞENOCAK Öz İplik İş Sendikası Başkanı Murat İNANÇ’ı ziyaret etti. 09 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette sendika ile birlikte yürütülen ve çalışma hayatında bir ilke imza atan “Sendikalarda İş ve Aile Yaşamının Uyumlaştırılması Projesi” de konuşuldu.

09 Şubat 2018 tarihinde başlayan ve 12 ay sürmesi planlanan projenin şimdiye kadar 3 eğitimi sendikalı işçi kadınların ve eşlerinin katılımı ile Düzce, Çorlu, Aksaray’da tamamlandı. Önümüzdeki 3 ayda da geri kalan 3 eğitimin planlaması toplantıda yapıldı. Bugüne kadar Tekstil sektöründe çalışan kadın işçiler için ÇASGEM ve Öz İplik İş Sendikasının gerçekleştirdiği işbirliğinin üçüncüsü olan proje ile kadınların yaşadıkları iş ve aile yaşamı uyumsuzluğu ortaya konmakta, eğitim ve koçluk görüşmeleriyle bu sorunun aşılması hedeflenmektedir. Bu sayede de kadınların karar alma mekanizmalarında yer almaya daha istekli olmaları beklenecektir. 2017 yılında tamamlanan “Sendikalarda Kadın Liderler Yetiştirilmesi Projesi”nin devamı niteliğindeki projede, Avrupa ülkelerinde yeni yeni konuşulmaya başlanan eşli eğitim sistemi Türkiye’de bir ilk olarak uygulanmaktadır.

Toplantıda iki projede de eğitim ve koçluk faaliyetlerini yürüten eğitim uzmanlarımız Kübra Öztürk Sever, Ceylan Güliz Bozdemir ve sendikanın Uluslararası İlişkiler Uzmanı Pınar Özcan da hazır bulundu. Yürütülen projelerin değerlendirilmesinden sonra gelecek yıl için planlanan yeni proje başlıkları görüşüldü.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimiyle sona erdi.