ÇASGEM Engelli Gençlere Yönelik Mentorluk Eğitimlerine Devam Ediyor

ÇASGEM 2015 yılından beri yürüttüğü projelerle engelli çalışanların güçlendirilmesi için faaliyetlerini sürdürüyor. 2017 yılında başlayan “Akran Mentorum Projesi” kapsamında engelli gençlerin desteklenmesi için çalışılıyor. Engelli gençlere mentorluk hizmetlerinin verilmesine yönelik eğitimler gerçekleştiriliyor. İlki Ankara İş Kulubünde görev yapan Takım Liderleriyle gerçekleştirilen eğitimin ikincisi Ankara’da Sincan, Altındağ, Ostim ve Çankaya Hizmet Merkezlerinde görev yapan iş ve meslek danışmanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitimde, engellilere yönelik tutumlar, ayrımcılık sonucu doğurabilecek davranışlar, engeli olan bireylerle etkili iletişim, engelli bireylerin istihdamı, mentorluk ve engelli çalışanlar için mentorluk başlıkları ele alındı. Mentorun, iş koçu ve danışmandan farkı ile engelli gençlerin iş gücü piyasasında tercih edilmeleri için gereken sosyal ve kişisel becerilerin de tartışıldığı eğitim Merkezimiz Eğitim Uzmanı Kübra Öztürk Sever tarafından verildi.

2019 yılında engelli bireylerin güçlendirilmesi için eğitim faaliyetleri devam ederek, İŞKUR bünyesinde engellilerle çalışan tüm İş ve Meslek Danışmanlarına ve İş Kulüplerinde görevli Takım Liderlerine yaygınlaştırılması hedefleniyor.