ÇASGEM Heyeti Özbekistan’da

ÇASGEM’in Uluslararası Eğitim Ve Tecrübe Aktarımı Projesi kapsamında Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı bünyesinde üç gün süren eğitim, seminer ve tecrübe aktarımı çalışmalarını yürüttük. Bu yılın ilk çeyreğinde TİKA koordinatörlüğünde başlayan işbirliği, Taşkent’e yaptığımız ziyaret ile güçlenmiştir.

Eğitim seminerinin açılış toplantısında Birinci Bakan Yardımcısı Erkin MUHİDDİNOV “Türkiye’nin tecrübelerini çok önemsiyoruz ve kendimize model almak istiyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin bilgi ve tecrübe transferini yaparak eksiklerimizi gidermek istiyoruz. Türkiye’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı ÇASGEM Başkanı ve uzmanlarını burada görmekten ziyadesiyle memnunuz” dedi.

Başkanımız ŞENOCAK da, medeniyet coğrafyamızın önemli bir merkezi olan Özbekistan’da bulunmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Özbekistan Cumhuriyeti İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı’nda eğitim ve tecrübe paylaşımı ile Türkiye’nin çalışma yaşamına yönelik iyi uygulamalarını burada paylaşma fırsatı bulduklarını, bu işbirliğinden dolayı Bakanlık yetkilileri ve eğitim merkezi yöneticilerine teşekkür etti.

Uzmanlarımız, seminerlere katılan yöneticiler ve uzmanlarla yaptıkları ihtiyaç analizi neticesinde, ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri başta olmak üzere kayıtdışı istihdamla mücadele, sosyal güvenlik sistemi, mesleki eğitimin geliştirilmesi ve mesleklerin belgelendirilmesi gibi konularda Bakanlığımızın tecrübelerini içeren bir dizi iyi uygulama  örneğinin Özbekistan'a transfer edilmesinin önemli katkı sağlayacağı tespit edilmiştir.

Programın kapanış toplantısında Bakan Yardımcısı Dr. Bahadır UMURZAKIF, Türkiye’nin kalkınma seviyesinin çok ileride olduğunu, Özbekistan’ın da bu gelişimi yakalamasını Türkiye öncülüğünde hedeflediklerini söyledi. Önümüzdeki yılda bu ilişkilerin sistematik ve düzenli bir şekilde yürütülmesini talep etti.