Geçici Sığınmacılar Ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun Ve Katılımın Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi Antrenör Eğitici Eğitimi Programı Tamamlandı

Olimpik Mülteci Vakfı (Olympic Refuge Foundation-ORF) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortağı olduğu "Geçici Sığınmacılar ve Diğer Yabancı Uyruklular İle Türk Gençlerinin Sosyal Uyumunun ve Katılımın Spor Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi" 2019 yılında başladı.

Temel amacı ülkemizde yaşayan geçici sığınmacılar ve diğer yabancı uyruklular ile vatandaşlarımız arasındaki sosyal uyumun spor yoluyla arttırılması olan projeye Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek vermektedir.

16 Eylül 2019 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Burak Çağatay DOĞAN ve ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK’ın katılımı ile başlayan proje eğitim programı, çeşitli üniversite akademisyenleri, uzmanları ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanlarımızın eğitimi ile devam etti.

Ankara, Şanlıurfa, Mersin, Samsun ve Bursa illerindeki antrenörlerin katıldığı eğitimde katılımcılara uygulamalı ve ekip çalışmasına yönelik destekleyici eğitimler verilerek katılımcıların eğiticilik ve antrenörlük yönlerinin güçlendirilmesi hedeflendi.

Eğitim programı kapsamında çocuk ve gençlerde spora katılım motivasyonu ve iletişim becerileri geliştirme, çocuk koruma ve güvenli ortam sağlama, engelli bireylerde spora katılım motivasyonu ve spora yönlendirme, olimpik değerler ve fair play, sporda şiddetle müdacele, temel spor eğitimi ve oyunla eğitim, öğrenmeyi öğrenmek, çocukların gelişim özelliklerine göre etkinlik planlama, göçe maruz kalmış çocuklarda gelişimsel özellikler, kültür duyarlı psikoloji, yaygın eğitim ilkeleri, eğitim oyunları, eğitimde yansıtma ve geribildirim konuları ele alındı.

Olimpik Mülteci Vakfı (Olympic Refuge Foundation-ORF), Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Konseyi (UNHRC), Uluslararası Olimpiyat Komitesi (International Olympic Committee), Türkiye Milli Olimpiyat komitesi üyeleri Merkezimi eğitim esnasında ziyaret ederek uygulama örneklerini yerinde inceleme fırsatı buldu. Sporun barışı sağlamadaki gücünden istifade edilerek geçici sığınmacılar ve diğer yabancı uyruklularla vatandaşlarımız arasında bağı kuvvetlendirmek amacıyla bir araya gelinen programın değerlendirilmesi yapıldı.

Eğitim programı, Merkez Başkanımız ŞENOCAK’ın katılımcılara sertifikaları takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.