KKTC Sosyal Hizmetler Dairesi Heyetine Katılım Belgeleri Verildi

ÇASGEM tarafından yürütülen ETAP projesi kapsamında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Hizmetler Dairesi memurlarına yönelik düzenlenen ve iki gün süren “Sosyal Hizmet Merkezleri Eğitim Programı” kurumumuzda yapılan açılış toplantısı ile başladı. ÇASGEM’in eğitim, araştırma ve yayın faaliyetleri eğitim uzmanımız Onur ERDOĞAN tarafından aktarıldı.

Program kapsamında ilk çalışma ziyareti Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi(ŞÖNİM)’e gerçekleştirildi. Şiddetsiz yaşam hakkının korunması ve şiddetin önlenmesi odaklı yaklaşımı esas alan ŞÖNİM, şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasına katkı sağlamaktadır. Psiko-sosyal, hukuki destek, eğitim ve mesleki destek, müdahale ve yönlendirme ve önleyici hizmetler gibi hizmetleri yürüten ŞÖNİM, 81 ilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Çalışmaların sığınma evleri ve şiddet önleme ve izleme olmak üzere iki ana koldan ilerlediği belirtildi. Kurum çalışanları tarafından, şiddete uğrayan kişilerin; kurumların yönlendirmesi, üçüncü kişilerin ihbarı ve bireysel başvuru yoluyla ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile de kendilerine ulaşabileceklerine vurgu yapıldı.

Programın ikinci durağı olan Saray Çocuk Evleri Sitesi’ne ziyarette bulunuldu ve kurumun faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Korunmaya muhtaç 13-18 yaş arası kız çocuklarına hizmet veren kurum söz konusu çocuklara yuva imkânı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda pek çok sosyal alanda çocukların kendilerini geliştirme imkânı da sunmaktadır. Site içerisinde çocukların kaldıkları ve sosyal faaliyet gerçekleştirebilecekleri evleri gezen misafir heyeti bu alanda KKTC’deki uygulamalarla Türkiye’deki uygulamaları kıyaslama fırsatı buldu.

Program kapsamında üçüncü çalışma ziyareti Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gerçekleştirildi. Faaliyetler hakkında bilgilendirilme yapılarak el sanatları, sabun yapımı, resim atölyeleri ile engellilerin kalabileceği nitelikteki evler ziyaret edildi.

Program kapsamında son çalışma ziyareti Öğretmen Necla Kızılbağ Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gerçekleştirildi. Kurum görevlileri tarafından kurumun yapısı ve sunduğu hizmetler ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Ardından huzurevi bölümleri gezildi ve yatalak ve ayakta hizmet alan yaşlı kişiler ziyaret edildi.

Huzurevi ziyareti ardından ÇASGEM’de programın tamamına dair değerlendirmelerde bulunuldu. Katılımcılara teşekkür belgesi verilerek program nihayete erdirildi.