TBMM DOSTLUK GRUBU BAŞKANI MILLETVEKILLERI ÇASGEM’DE 

 
:0,00 
:% 0
:13 Nisan 2018
:00:00
:Pazar
:
:
:
:

TBMM Dostluk Grupları Başkanı Milletvekillerine 12 Nisan 2018 tarihinde ÇASGEM’de yapılan toplantı ile Merkezimizin medeniyet coğrafyamızda çalışma  hayatına yönelik eğitim ve tecrübe paylaşımı faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Toplantıya İzmir milletvekili ve Afganistan Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin KOCABIYIK, Edirne milletvekili ve Bosna Hersek Dostluk Grubu Başkanı Rafet SEZEN, Manisa milletvekili ve Hırvatistan Dostluk Grubu Başkanı İsmail BİLEN, Konya milletvekili ve Karadağ Dostluk Grubu Başkanı Hüsnüye ERDOĞAN, Gaziantep milletvekili ve Moğolistan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet ERDOĞAN, Şanlıurfa milletvekili ve Sudan Dostluk Grubu Başkanı Mehmet AKYÜREK ve Çorum milletvekili ve Slovenya Dostluk Grubu Başkanı Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT katıldılar.

 

ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK Kurumumuzun Sudan ve Özbekistan Çalışma ve İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlıkları ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiği ziyaretler ve düzenlediği eğitimler hakkında bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde planlanan uluslararası faaliyetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 

ÇASGEM’in mütevazı imkânlarla gerçekleştirdiği ve Medeniyet Coğrafyamıza yöneldiği bu faaliyetlerin, hedef ülkelerde gördüğü büyük ilgi ve taraflarda yarattığı memnuniyet toplantının gündemindeydi. Milletvekilleri, bu gibi faaliyetlerin Türkiye ve dost ülkelerle olan ilişkilerin derinleştirilmesine yaptığı katkıları önemsediklerini ve sahada ciddi bir boşluğun olduğunu ifade ettiler. Türkiye’nin dostluk gruplarındaki muhatap ülkelerle çalışma ilişkileri özelindeki eğitim, araştırma, yayın ve danışmanlık programlarının hızlandırması gerektiğini vurguladılar. TBMM Parlamentolararası Dostluk Grupları ile ÇASGEM’in iletişim halinde olmasının önemine dikkat çektiler. Bu amaçla Merkezimiz ve faaliyet konularımız ile ilgili teknik bilgi de alan milletvekillerimiz hedef ülkelerde çalışma ilişkileri bağlamındaki mevcut ve planlanan projelerimize desteklerini esirgemeyeceklerini ifade ettiler.

 

ÇASGEM MEDENİYET COĞRAFYAMIZDA 

 
:0,00 
:% 0
:13 Nisan 2018
:00:00
:Pazar
:
:
:
:

ÇASGEM bünyesinde yürütülen ETAP Projesinin ilk faaliyeti, Sudan’ın başkenti Hartum’da 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Merkez Başkanı Abdurrahim Şenocak’ın başkanlık ettiği heyette, uzmanlarımız Handan Akarsu ve Metin Cudi Yardımcı eğitici olarak görev aldılar. Hartum Polis Evi’nde gerçekleştirilen Eğitim Döngüsü seminerine seksen kadar Sudanlı yetkili katılarak sekiz saat eğitim aldı. Kadın idarecilerin yoğun ilgi gösterdiği programda, Sn. Şenocak bir açılış konuşması yaparak, katılımcılara Merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Türkiye-Sudan ilişkilerinin geldiği noktanın çalışma ilişkileri alanında da geliştirileceğini ifade etti. Şenocak, basının da izlediği programda, Sudan resmî haber ajansı SUNA’ya demeç verdi.

 

Hartum’daki etkinlikler, başta Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Ivaz İcaz, Bakanlar Kurulundan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Tarık Süleyman ve İnsan Kaynakları Bakanı Sn. Tahir Bahruddin olmak üzere Sudan Hükümeti’nin üst düzey yöneticileri, bürokratları ve kurumlarının ziyareti ile devam etti. Yetkililer, istişare toplantılarında iki ülke kurumlarının bilgi ve tecrübe aktarımına yönelik faaliyetlerinin artırılmasını vurguladılar. Sudanlı yetkililer, heyete ve faaliyetlere yakın ilgi gösterdiler.

 

Sudandaki temaslar ve eğitim programı ile hızlanan faaliyetlerin Merkezin uluslararasılık misyonuna katkı sağlaması planlanıyor. 

 

YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. 

ÇASGEM&İSGGM işbirliği ile 12 Aralık 2017 tarihinde ÇASGEM’de 'Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi Çalıştayı” düzenlemiştir.  
:0,00 
:% 0
:01 Şubat 2018
:00:00
:Pazar
:
:
:
:

Yüksekte çalışma eğitimlerinde standart ve içerik belirlenmesi ve yapılacak yasal düzenlemelere altyapı oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen çalıştaya başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere, ilgili sektör temsilcileri, STK’lar ve İSG profesyonelleri katılmıştır.

 

Çalıştay açılışında Merkez Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK, yüksekte güvensiz çalışmanın iş kazalarının nedenleri arasında büyük bir orana sahip olduğuna ve bu davranışların değiştirilmesinde eğitimin önemine vurgu yapmış, yüksekte güvenli çalışma eğitimlerinin tasarlanmasında ÇASGEM’in önemli bir rol üstleneceğini ifade etmiştir.

 

Ardından İSGGM Genel Müdürü Op. Dr. Orhan KOÇ, yüksekte çalışma eğitimlerinde müfredat oluşturulması sürecinde ÇASGEM’in etkin rolüyle düzenlenen bu çalıştayın ilk adım olduğunu, ÇASGEM ve İSGÜM işbirliği ile iş sağlığı ve güvenliği açısından öncelikli olan diğer sektörlerde de benzer çalışmaların hayata geçirileceğini belirtmiştir.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Dr. Serhat AYRIM konuşmalarında ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği bilincinin arttırılmasında, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin niteliklerinin geliştirilmesinde ve iş kazalarının azaltılmasında yüksekte çalışma eğitimlerinin üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu vurgulamıştır.

 

Çalıştay dört grup ve iki oturum halinde gerçekleştirilmiştir. Birinci oturumda “Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimlerinin İçeriklerinin ve Standartlarının Belirlenmesi”, ikinci oturumda “Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimlerinin Belgelendirme ve Değerlendirme Sistemi” konusu tartışılmıştır. 

 

Çalıştayda, yüksekte çalışma eğitimlerinde sektörlere ve yürütülen faaliyetlere özel planlama yapılması gerektiği sonucu elde edilmiş, yüksekte çalışma mevzuatında yer alması gereken ilkeler, bu konuda eğitim verecek kişilerin asgari nitelikleri ve yüksekte çalışma eğitici eğitimlerinde belgelendirme ve değerlendirme süreci ile ilgili fikirler bir araya getirilmiştir. 

 

Çalıştay Raporu :http://www.casgem.gov.tr/dosyalar/video/RAPOR.pdf