Çasgem, “güvenli Düşün-ıı Güvenlik Önemlidir!” Proje Ekibi Delft Teknik Üniversitesi’ndeydi.

16.03.2020

2018 yılı Eylül ayında başlayan Güvenli Düşün-II Güvenlik Önemlidir! Projesi’nin, proje uzmanlarına yönelik ikinci eğitim programı Hollanda ortağı olan Delft Üniversitesi ev sahipliğinde 8-13 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Güvenli Düşün Proje ekibi olarak ÇASGEM Başkan Yardımcısı Kenan Yavuz beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanları Ceylan Güliz Bozdemir ve Münevver Güzel Andıç eğitim faaliyetlerine katıldı.

Program, İSG eğitimlerinin okullara yaygınlaştırılması için yeni eğitim yaklaşımlarının geliştirilmesine yönelik konuları içerdi. Program kapsamında proje ortakları eğitimde oyunlaştırma üzerine eğitimler aldı.  Ortakların projede yürüttüğü faaliyetler detaylı olarak incelendi. Türkiye proje ekibi, sosyal paydaşlar ile yürüttüğü çalıştay sonuçlarını bir oturumda paylaştı. Türkiye’de okullarda İSG eğitiminin mevcut durumunun anlatıldığı oturumda ÇASGEM’in gelecekte izleyeceği yol ifade edildi. ÇASGEM, uluslararası proje ortakları arasında Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili birimleri ile işbirliği kurmayı başaran tek ortak olması nedeniyle dikkat çekti.

Proje sonunda, İSG eğitimlerine yönelik öğretmen-öğrenci modülleri ve bir çevrimiçi eğitim platformunun elde edilmesi bekleniyor. Projenin önemli katkılarından bir diğeri de proje çıktılarının özel politika gerektiren grupların kullanımına uygun şekle getirilerek İSG eğitimlerinin evrensel bir tasarıma kavuşturulması olacak. Bu açıdan programda bir oturum proje çıktılarının, özellikle görme engelli gençleri ve eğitmenleri de kapsayacak şekilde tasarlanmasına ayrıldı.

Proje 2020 yılı Haziran ayında ÇASGEM’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek çok uluslu paydaşlar toplantısı ile faaliyetlerine devam edecek. Bu süre zarfında pilot eğitimlerle proje çıktılarının deneme sürecine başlanması planlanıyor. Projenin 2021’de tamamlanması hedefleniyor.

FOTOĞRAFLAR

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilir ve galeri içerisindeki diğer fotoğrafları görebilirsiniz.