Davranış Odaklı Güvenlik Eğitimi

26.07.2020

ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak:

Davranış Odaklı Güvenlik Eğitimi ile Güvenlik Kültürünün Gelişmesine Katkıda Bulunuyoruz

 

ÇASGEM, güvenli davranışların geliştirilmesi için davranış odaklı güvenlik eğitimi düzenledi.  Eğitim toplantısının açılışında konuşan ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak, insana değer veren yaklaşımlar ile güvenli çalışma ortamlarının oluşturulabileceğini söyledi.

ÇASGEM’in Eğitim ve Araştırma Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen ikinci eğitimi olan ‘Davranış Odaklı Güvenlik Eğitimi’nin ilk grubu 22-23-24 Temmuz’da Ankara Wyndham Otel’de gerçekleştirildi.

Eğitim toplantısı, ÇASGEM Başkanı Abdurrahim Şenocak’ın konuşmasıyla başladı. Toplantıda yaptığı konuşmada güvenli davranışların geliştirilmesi için davranış odaklı güvenlik eğitimlerinin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Şenocak, “ Çalışma ortamlarında kişilerin güvenli davranmalarının eğitim ve kültür seviyeleri ile doğrudan ilişkisi var. İnsana değer veren yaklaşımlar ile güvenli çalışma ortamları sağlanabilir. Sınıf ortamında eğitim boyunca farklı kurum ve kuruluşlardan gelen katılımcıların sağlayacağı bilgi ve tecrübe paylaşımını ve işbirliklerini önemsiyoruz.” dedi.

Verilen eğitimin ülkemizde güvenlik kültürünün geliştirilmesi yönünde atılan önemli bir adım olduğunu ifade eden Şenocak,  bu eğitimlerin olumlu etkileri olacağını ve yaygınlaşacağını kaydetti.

Daha sonra proje teknik destek ekibi takım lideri Antero Vahappasi eğitim hakkında bilgilendirici nitelikte bir sunum yaptı. Çalışma alanlarında kaza nedeni modellerini ortaya koyarak, insandan kaynaklanan kazaların oranının yüksek olduğuna dikkat çeken Vahappasi, eğitimin iş sağlığı ve güvenliği alanında insan davranışının rolünü tanımlamak için önemli olduğunu belirtti.

Eğitimde, güvensiz davranmanın altında yatan psikolojik sebepler ve güvensiz davranan kişilerin çalışma ortamına etkisinin tartışıldığı eğitim toplantısında sunum yapan Eğitici Uzman Psikolog Sibel Düzakın, davranış değişikliğinin kolay bir süreç olmayacağını ve değişimi ancak kişi kendi isterse yapabileceği belirtti. Eğitici Uzman Psikolog Düzakın’ın kişinin güvenli davranmasını sağlayacak pekiştireçlerin üzerinde durduğu toplantıda, davranışsal tutarsızlığı azaltmak için kontrol listeleri geliştirildi, davranışı değiştirmenin güvenliği nasıl etkileyeceğine bakmanın yöntemleri incelendi.

 Eğitim süresi boyunca katılımcıların duygu durumlarını ve beklentilerini oldukça önemseyen Eğitici Düzakın, sınıf ortamında katılımcıların duygu durumunun eğitimin bütününe etkisi olduğu gibi her çalışanın çalışma ortamının iklimine etki ettiğini vurguladı. Eğitici Uzman Psikolog Düzakın, kişilerin sahip olduğu aile hayatının çalışma ortamlarındaki risk ve tehlike algısına etkisinin tahmin edilenden daha önemli olduğunun da altını  çizdi.

Toplantıda, eğitim süresince stres yönetimi ve takım çalışmasını da geliştirebilecek uygulamalar yapıldı. Eğitim sonunda katılımcılara eğitim notu, proje görünürlük materyalleri ve eğitime katılım belgesi verildi.

Uzman Psikolog Sibel Düzakın tarafından verilen eğitim, ÇASGEM Eğitim Uzmanları ile beraber proje paydaşlarından AÇSHB Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı, SGK, MYK, İŞKUR, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Çalışan Sağlığı Dairesi Başkanlığı, TKİ, İSGDER ve İSGHEDER‘in katılımı ile gerçekleşti.

Eğitime katılan kişilerin iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli ve eğitici niteliğinde olmaları, edinilen kazanımların işyerlerinde yaygınlaştırılmasına ve dolayısıyla projenin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak.

ÇASGEM’den Davranış Odaklı Güvenlik Eğitimi’ni  bireysel veya kurumsal olarak almak istiyorsanız lütfen eğitim kataloğumuza göz atın. (http://www.casgem.gov.tr/tr/detay/egitim-katalogu)

FOTOĞRAFLAR

Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyütebilir ve galeri içerisindeki diğer fotoğrafları görebilirsiniz.